Občina Log – Dragomer, 1.10.2024: Poseben dogodek, ki se je odvijal v večnamenskem prostoru Občine Log – Dragomer, je bil zelo dobro obiskan, potekal pa je v okviru projekta Podaj roko 2.
V prvem delu prireditve je pred zbrane najprej stopila ravnateljica Osnovne šole Log – Dragomer Mihaela Mrzlikar, ki je zelo aktivna pri medgeneracijskem sodelovanju, kar je bil tudi osrednji poudarek njenega nagovora. Kot je dejala mora to postati zavestna odločitev nas vseh in družbena nuja. Razumeti jo moramo kot izmenjavo izkušenj in spoznanj, druženje, učenje, pomoč ene generacije drugi, ustvarjanje, ohranjanje in širjenje socialne mreže ter ohranjanje materialne varnosti in kulturne dediščine. Opozorila je tudi, da so Domovi za starejše pogosto zasedeni, ukvarjajo se z velikim kadrovskim deficitom, ljudje se po namestitvi v te institucije pogosto počutijo odrinjene ali celo osamljene. Poleg tega je to za mnoge tudi velik finančni zalogaj, ki ga marsikdo ne zmore poravnati. In tako se znajdemo v začaranem krogu. Zato je za razvoj starejših zelo pomembno to, da čim dlje ostajajo v domačih oskrbi ter ostajajo telesno in psihično čim bolj aktivni. In tu je največja vloga medgeneracijskega sodelovanja ter prostovoljstva, je še dodala, zato bo potrebno prav to v prihodnje najbolj krepiti. Že sodelovanje med šolo, krajem, društvi, občino in drugimi lahko obrodi bogate sadove, ki bodo lahko pomenili velik prispevek v naši družbi. Tako je potrebno čim več sodelovati s starejšimi, da se bodo počutili koristne, jih obiskovati, jih ogovoriti s toplo besedo, da ne bodo osamljeni, obenem pa bo to velik prispevek k razvoju naših mlajših generacij, ki najpogosteje izvabijo topel nasmešek na njihova usta, je na na koncu še dodala.
V nadaljevanju je nekaj besed vsem prisotnim namenil tudi župan Miran Stanovnik, ki je pritrdil besedam svoje predhodnice in pojasnil, da v Občini Log – Dragomer namenjajo veliko pozornosti starejšim, ob tem pa spomnil tudi na triletni projekt PROCAREFUL v katerem, poleg Občine Log – Dragomer, sodeluje še devet partnerjev iz šestih držav. Gre za model/aplikacijo za preprečevanje upada kognitivnih sposobnosti, telesnega upada in socialne izolacije pri starejših, starih 55 let in več. S spodbujanjem razvoja zdravih navad ter uporabe digitalnih orodij in sodobnih praks oskrbe, želi model izboljšati ali ohraniti duševno, socialno in fizično počutje ter samostojnost starejših ljudi. V projektu lahko sodelujejo svojci skupaj s svojim bližnjim, ki ga oskrbujejo. Občina Log – Dragomer sodelujočim (število mest je omejenih) priskrbi tablice, ki bodo imele nameščeno aplikacijo PROCAREFUL. Župan je povabil vse, ki jih takšno sodelovanje zanima ali pa bi si želeli izvedeti več o projektu, da se čimprej prijavijo, saj nekatera uvodna usposabljanja že potekajo. Projekt je podprt s strani programa Interreg CENTRAL EUROPE s sofinanciranjem iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Vsem starejšim se je še zahvalil za vse kar so in še prispevajo v skupnosti.
Z glasbo in poezijo so nato vse prisotne razveselili osnovnošolci: četrtošolke Osnovne šole Log – Dragomer so povedale pesem Toneta Pavčka Ta svet je lep, zapel in zaplesal pa je tudi Otroški pevski zbor, skupaj z Orffovo skupino. S prijetnim programom so pričarali široke nasmehe na obraze starejših.
Piko na »i« so dogajanju dodale še članice Skupine za kakovostno in zdravo staranje in sicer Ivanka Urbanc, Jelka Zorc in ga. Ana, ki so pojasnile, da je staranje naraven proces, v katerem je skrita modrost. Sprejmimo ga z veseljem, skrbimo za svoje telo in um, in cenimo vsak trenutek, ki nam je podarjen. Zdravo staranje ni le v tem, kako dolgo živimo, ampak tudi v tem, kako kakovostno preživimo leta, ki so pred nami. Pomembno je, da se zavedamo, da imamo sami velik vpliv na svoje počutje in zdravje. Opozorile so, da je prvi korak k zdravemu načinu življenja gibanje: redna telesna aktivnost, naj bo to sprehod, raztezanje ali lahke vaje, krepi telo, ohranja gibljivost in izboljša razpoloženje.
Pomembna je tudi uravnotežena prehrana, bogata z vitamini in minerali, ki nas ohranja vitalne in dokaj vitke. A zdravo staranje ni le fizično – ključno je tudi, da ohranimo družbo, negujemo odnose in ostajamo radovedni. Mentalna aktivnost, kot je branje, reševanje križank ali učenje novih stvari, pomaga ohranjati misli bistre in spodbuja našo ustvarjalnost.
Z veliko koristnimi nasveti in kratkim razgibavanjem se je tokratna prireditev zaključila v prijetnem vzdušju, ki se je nato nadaljevalo še na pogostitvi in druženju vseh.
Andreja Čamernik Rampre
Foto: Daniel Rampre