Log–Dragomer, 8. januar 2025: Občina Log–Dragomer je v začetku januarja gostila delegacijo iz ameriške zvezne države Ohio. Gostje iz okraja in občine Athens, ki je pred kratkim pridobila status do starosti prijazne občine, so iz prve roke spoznavali najboljše prakse slovenskih občin pri skrbi za starejše. Obisk je bil del njihovega študijskega potovanja, v okviru katerega so preučevali dobre prakse, ki jih v Sloveniji uporabljamo na tem področju.
Zgled odličnosti v skrbi za starejše
Delegacija, ki je v Slovenijo prispela zaradi izjemnega ugleda Slovenske mreže do starosti prijaznih mest in občin, se je povezala z Inštitutom Antona Trstenjaka in spoznavala tudi prakse v občini Log–Dragomer. Kot so pojasnili na Občini, je program obiska vključeval predstavitev aktivnosti na področju neformalne oskrbe, medgeneracijskega sodelovanja in delovanja Pisarne za starejše. Gostom so predstavili tudi občinsko stavbo, zasnovano tako, da omogoča prijazno in dostopno okolje za vse občane.
Obisk se je zaključil z odprtim pogovorom, v okviru katerega so si sogovorniki izmenjali izkušnje in ideje ter raziskali možnosti nadaljnjega sodelovanja na področju do starosti prijaznih praks.
Dobro razvite prakse, ki jih v občini Log – Dragomer uporabljajo na področju skrbi za starejše so plod večletnega dela. Občina Log–Dragomer si namreč že vrsto let prizadeva ustvariti okolje, ki je prijazno do starejših. Njihova prizadevanja so usmerjena v izboljšanje kakovosti življenja, krepitev medgeneracijskih vezi in podporo neformalnim oskrbovalcem. Dodajajo še, kako želijo, da vsak prebivalec občine začuti podporo in pripadnost. Projekti, kot so medgeneracijski dogodki, podporne skupine za svojce in izobraževalne delavnice, dokazujejo njihovo zavezanost k izboljšanju življenjskih pogojev za vse generacije. Ob tem na Inštitutu Antona Trstenjaka poudarjajo, da Občina Log-Dragomer kot ena izmed občin, vključenih v Slovensko in Svetovno mrežo do starosti prijaznih mest ali občin svoje delo izvrstno izvaja že nekaj let. “Med slovenskimi občinami izstopa po izvajanju aktivnosti in podpori družinskim oskrbovalcem, dobrem sodelovanju občine z lokalno skupnostjo ter v skrbi za trajnost, da občina korak za korakom postaja vse bolj do starosti prijazna. V veselje nam je, da je lahko svoje delo predstavila predstavnikom ameriške občine Athens, ki svojo pot šele začenjajo. V Log-Dragomerju so se navdušili predvsem nad vzpostavljenim sistemom dolgotrajne oskrbe, zanimivimi aktivnostmi na področju medgeneracijskega sodelovanja in seveda nad res izrazitim gostoljubjem gospoda župana, direktorice, Občinske uprave in drugih udeležencev.”
Obisk je bil razdeljen na tri vsebinske sklope:
· Neformalna oskrba: predstavitev aktivnosti za podporo družinskim oskrbovalcem, ki so ključni pri oskrbi starejših.
· Medgeneracijsko sodelovanje: projekti, ki povezujejo generacije skozi skupno učenje in dejavnosti.
· Pisarna za starejše: prostovoljka je predstavila delovanje pisarne, ki nudi informacije in pomoč starejšim ter njihovim svojcem.
·
Dva občana sta z gosti delila svoje izkušnje kot uporabnika sistema. Izpostavila sta pomen medgeneracijskega sodelovanja in vključenosti v skupnost.
Mednarodna izmenjava izkušenj
Delegacijo so sestavljali predstavniki zdravstva, izobraževanja in lokalne samouprave. Med njimi so bili Amy Lipka, koordinatorka projekta do starosti prijazne občine, Ruth Dudding, direktorica za zdravje in vključenost v skupnosti, komisar Chris Chmiel, Gillian Ice, profesorica z Univerze v Ohiu in direktorica Globalnega zdravja, Kerri Shaw, direktorica programov za skupnostno zdravje, Carolyn Conley, direktorica za transport, in Eva Bloom, direktorica razvoja.
“Vsi smo učitelji in učenci. Danes je bil dan poln učenja in izmenjave idej o do starosti prijaznih mestih in skupnostih. Skupnostno usmerjeno, sistematično in akcijsko naravnano delo Inštituta Antona Trstenjaka ter Občine Log-Dragomer je bilo res navdušujoče. Pridobili smo veliko znanja in idej, ki jih bomo lahko prenesli v do starosti prijazno občino Athens,” je povedala Gillian Ice, profesorica z Univerze v Ohiu.
Župan Miran Stanovnik je obisk označil za pomemben korak pri krepitvi mednarodnih vezi in priložnost za delitev dosežkov občine Log–Dragomer na področju skrbi za starejše. »Srečanje, ki smo mu bili priča, je za nas pomembno z več vidikov. Prepoznavanje naših prizadevanj izven meja naše občine in celo države je posebno priznanje za vse neprecenljive sodelavke ter sodelavce, predvsem pa za naše neuničljive prostovoljke. Tudi izmenjava izkušenj iz dveh medsebojno popolnoma različnih okolij je neprecenljiva. Pomembno je tudi, da se povezujemo različno misleči posamezniki, ki si prizadevamo za iste cilje, ne glede na okolje, v katerem živimo,« je dejal Stanovnik.
Dodal je, da so na Občini izjemno ponosni na članstvo v Slovenski mreži do starosti prijaznih občin ter da so med obiskom izkoristili priložnost za poglobitev sodelovanja na mednarodni ravni.
V. L.
