Dnevno varstvo izvajamo v Domu upokojencev Vrhnika od začetka leta 2023 v novi enoti na čudoviti lokaciji na Stari Vrhniki, ki s svojo zeleno okolico ponuja lepo in spodbudno okolje ter nudi vse potrebno, da si z različnimi aktivnostmi in dobro družbo spremenimo še tako siv dan v sončno pozitivnega.
Dejavnosti v dnevnem varstvu, ki se izvajajo za uporabnike dnevnega varstva in stanovalce na enoti Stara Vrhnika, aktivirajo starostnike, jim omogočajo kakovostno preživljanje časa in nudijo varno, spodbudno ter pozitivno okolje.
Dnevno varstvo ni namenjeno le samostojnim posameznikom, ki pogrešajo družbo in aktivnosti, ampak tudi tistim z različnimi zdravstvenimi težavami, ki potrebujejo nego, varstvo, zdrave in uravnotežene obroke ter ostalo oskrbo, da lahko mirno in preskrbljeni preživijo dan ter tudi svojcem omogočijo, da so razbremenjeni skrbi.
Drži, da je najlepše doma, ampak vsi vemo, da skodelica kave ali kosilo vedno bolje tekneta v dobri družbi in da dan, poln smeha, klepeta in lepih trenutkov, mine kot bi trenil.
Dnevno varstvo je namenjeno starejšim osebam in osebam z zdravstvenimi težavami, ki jih povezujemo s starostjo (npr. demenco). To so starostniki, ki še ne potrebujejo celodnevne domske oskrbe, a si želijo in potrebujejo določeno mero pomoči, varstva in oskrbe. Pomemben vidik dnevnega varstva sta tudi družabništvo in zagotavljanje toplega obroka, zato lahko dnevno varstvo obiskujejo tudi zdravi in samostojni posamezniki.
Dnevno varstvo zagotavljamo vsak delavnik od ponedeljka do petka od 7h do 16h.
V dnevnem varstvu imajo uporabniki zagotovljeno: dnevno bivanje, socialno oskrbo, pomoč pri negi, organizirano prehrano (zajtrk, kosilo, prigrizki, napitki), razvedrilne aktivnosti (telovadba, tematske in ustvarjalne delavnice, delavnice za trening spomina, družabne igre, sprehode in izlete, praznovanje osebnih praznikov itd.) ter osnovne storitve zdravstvene nege (skrb za jemanje zdravil, dajanje inzulina ipd.).
V dnevnem varstvu spodbujamo aktivno preživljanje vsakdanjika, krepitev povezanosti med uporabniki in zaposlenimi, zmanjšanje občutka osamljenosti, medgeneracijsko druženje ter ohranjanje zdravih življenjskih navad. Bivanje starostnika v dnevnem varstvu omogoča delno razbremenitev svojcev v skrbi za starejšo osebo, podaljšano bivanje starejše osebe v svojem domačem okolju ter iz finančnega vidika lažje dostopno obliko institucionalnega varstva.
Dnevno varstvo v trajanju osem ur dnevno znaša 70 odstotkov cene storitev celodnevnega institucionalnega varstva starejših, glede na razvrstitev uporabnika v vrsto oskrbe. Zaračuna se po dejanski prisotnosti.
Za več informacij o vključitvi v dnevno varstvo, pokličite v socialno službo Doma upokojencev Vrhnika na številko: 040 639 865 in se dogovorite za obisk.
Obiskovanje dnevnega varstva – izkušnja obiskovalke
“Vesela in z upanjem sem v letu 2023 prebrala v časopisu, da se na Stari Vrhniki gradi in organizira dnevno varstvo za vse, ki ga potrebujejo. Ker je moja bolezen zelo napredovala, so mi odsvetovali upravljanje z avtomobilom. To prepoved šofiranja sem doživela kot velik stres. Moje gibanje se je omejilo na kratke razdalje, izlete v bližnjo okolico Vrhnike. Postala sem odvisna od drugih (sosedov, prijateljic, taxi službe). Kvaliteta življenja se je osiromašila. To doživljam še danes.
Ko sem socialni službi v Domu upokojencev povedala, da me zelo vleče v dnevno varstvo, sta mi ga. Urška in ga. Simona prisluhnili. Gospa Simona se je dogovorila z Rdečim križem, ki je podprl z Lions klubom Vrhnika moj prevoz zjutraj in popoldan. To mi veliko pomeni, da ne samevam doma in psihično propadam.
Na Vrhniki živim sama in nimam sorodnikov. Tako sem začela redno, trikrat na teden obiskovati enoto na Stari Vrhniki. Začetki bivanja v dnevnem varstvu so bili težki. Najbolj me je prizadelo, da so prihajale v varstvo več ali manj osebe z demenco. Videla sem, kako osiromašeno je lahko življenje in bila sem zelo žalostna. Z obiskovanjem dnevnega varstva sem vztrajala, z mislijo, da bo bolje.
In potem so nam spomladi iz matične enote pripeljali zemljo. Prinesla sem svoja semena in v lončke posejala paradižnike, papriko in baziliko. Sadike smo presadili v večje lonce, vzgajali vrtnine in na poletje pobirali plodove. Takrat sta bili v dnevnem varstvu tudi ga. Irena in ga. Majda in skupaj smo vrtnarile.
Marca lani so se na enoto Stara Vrhnika preselili stanovalci z matične enote ter vselili novi stanovalci. To skupino je spremljalo več negovalk in animatorki. Življenje in delo v dnevnem varstvu se je občutno izboljšalo. Postalo je zanimivo, delovno, rezultat je viden.
Zelo rada prihajam v dnevno varstvo, ker je kvaliteta življenja velika. S stanovalci sem vzpostavila kontakt s pogovorom in delom. Najbolj me bogati to, če lahko komu pomagam.
Obiskovalka dnevnega varstva
Zapis je pripravil Kolektiv Doma upokojencev Vrhnika
