Spoštovanje, sodelovanje in medsebojna pomoč so temeljne vrednote človeškega obstoja in razvoja. Svetovni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi nas tudi letos opominja na skupno odgovornost, ki jo kot posamezniki in družba nosimo za varnost in dostojanstvo starejših ljudi. Naša podpora naj vedno niha med pomočjo, ki jo lahko nudimo, ter spodbujanjem samozadostnosti starejših. S tem jim omogočimo aktivno vlogo pri odločanju o oblikovanju svojega življenja, zmanjšamo tveganje za odvisnost od drugih in hkrati ustvarjamo varno okolje, kjer nasilje nima prostora.
Kaj je nasilje nad starejšimi?
Nasilje nad starejšimi je vse kar starejšim povzroča škodo ali stisko, kaže pa se v različnih oblikah, vključno s fizičnim, psihološkim, finančnim nasiljem in zanemarjanjem. Fizično nasilje vključuje telesne poškodbe ali grožnje, psihološko nasilje pa je lahko v obliki zastraševanja, žaljenja in izolacije. Finančna zloraba vključuje nepravično izkoriščanje premoženja starejših oseb, medtem ko zanemarjanje pomeni neustrezno oskrbo in premalo pozornosti. Ne pozabimo tudi na sovražni govor, ki ostale oblike omogoča.
Pogovarjajmo se o tem, da je osebna varnost vrednota, pravica in potreba. Jasno izpostavimo kaj nasilje nad starejšimi je in zakaj pogosto ostane nevidno. Če ostanemo tiho, žrtvi sporočamo, da je sama, storilcu pa, da je vedenje sprejemljivo in ga lahko nadaljuje. Zato se moramo oglasiti ali pa zasebno povedati nekomu, ki se bo lažje oglasil. Pozitivne spremembe se ne zgodijo spontano.
Prepoznajmo znake zmanjšanja spoštovanja, ki temelji na zaupanju. Ko v družbi upada spoštovanje, se zmanjšuje tudi občutek varnosti – ne samo pri starejših, temveč pri vseh generacijah. Prisluhnimo, ko starejši spregovorijo in ne spreglejmo, če nekaj ni v redu. Predvsem bodimo pozorni na socialno izključenost, nenadno tesnobo in molk ter spremembe v finančnem stanju starejše osebe.
Zmanjšajmo tveganja s sistemsko ureditvijo, ki bi revne, socialno izolirane in od drugih odvisne starejše bolje zaščitila s podporo oskrbovalcem, dostopom do pomoči in jasnimi postopki ukrepanja. Vsak od nas pa lahko prispeva k ustvarjanju varnega in spoštljivega okolja. Gradimo skupnosti, kjer se čutimo povezani in podprti. Pomanjkanje spoštovanja in empatije v družbi sta vedno plodna tla za pojav nasilja.
Program Staranje brez nasilja
je preventivni program, ki ga od leta 2015 izvajamo na Inštitutu Antona Trstenjaka pod okriljem Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V okviru programa izvajamo delavnice za preprečevanje nasilja, organiziramo skupine za varnejšo starost, pomagamo krepiti varovalne dejavnike, nudimo osebno svetovanje in informiranje o oblikah pomoči ter spodbujamo prostovoljstvo in socialno vključenost. V kolikor vas zanima več o programu ali bi se želeli vanj vključiti, nam pišite na: info@iat.si ali pokličite na 01 433 93 01.
Alen Sajtl, Inštitut Antona Trstenjaka